Pradědova galerie u Halouzků

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Občerstvení: přímo v místě
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Pradědova galerie u Halouzků leží v obci Jiříkov u Rýmařova v podhůří Jeseníků. Plocha celého areálu se rozkládá na ploše 8 hektarů v areálu daňčí farmy.

Mezi hlavní dominanty galerie patří největší socha “vládce Jeseníků“ děda Praděda v ČR, která je 10,4 metrů vysoká a váží 15 tun. Další významnou částí galerie je betlém, který obsahuje přes 250 ručně vyřezávaných figur v životní velikosti, a který se neustále rozrůstá. Betlém byl rovněž vystaven u příležitosti světového kongresu betlemářů v Hradci Králové, kde byl oceněn titulem „Největší betlém na světě“. V roce 2008 zde bylo otevřeno Muzeum betlémů od dalších moravských řezbářů. Za třetí unikát v Pradědově galerii považuje Jiří Halouzka obří dřevěný obraz Pradědovy říše, který původně stál v kamenné rozhledně na vrcholku Pradědu. Ta byla bohužel i s obrazem zničena. Jedná se tedy o pečlivě vyřezávanou kopii původního obrazu podle dobové a vzácné pohlednice. Na celý monument bylo použito dřevo ze čtyřiadvaceti lipových kmenů, měří 2,2 x 5 metrů a naleznete ho v jedné z našich zastřešených expozic.

 Všechny tři zmíněné dominanty jsou zapsány v české Guinnessově knize rekordů. Po domluvě je možná prohlídka galerie i s výkladem k jednotlivým sochám, včetně předvedení řezbářské práce. V každém sektoru je umístěna mluvící socha, která umí podat výklad ke každé navštívené sekci v těchto jazycích: čeština, angličtina, němčina, polština, francouzština, ruština a japonština.

 Jen pár kroků od galerie se nachází kostel sv. Michaela Archanděla, jehož existence je povrchně zmíněna od roku 1346. Kostel je rovněž součástí galerie a jsou zde vystaveny desítky dalších soch, ale hlavně unikátní velké dílo v podobě létající andělů přímo nad oltářem, a také 2 metry velký šestiramenný lustr, který je osazen několika svícny.

 Přímo u galerie je prostorné parkoviště zdarma. Počasí se bát nemusíte, téměř celá část expozice je zastřešená, a kdyby vám přeci jen byla velká zima, rádi vám nabídneme dobrou kávu, čaj a jiné občerstvení u našeho vyhřátého krbu.


Tipy na výlet

Zámek ve Velkých Losinách postavil významný moravský rod pánů ze Žerotína. Pozdně renesanční stavba ze závěru 16. století nahradila zchátralou tvrz. Venkovní fasády...

Zámek Jánský Vrch se vypíná na skalnatém kopci nad městem a tvoří přirozenou dominantu Javorníku i celé rovině v okolí polských měst Paczkowa, Otmuchowa a Nisy.

Lovecká chata Alfréda hraběte Harracha